Fotó: Szabó Angéla
Kruja Albánia egy fontos történelmi városa és turisztikai látványossága is egyben. Ez a gyönyörű kisváros melynek minden köve elmeséli nekünk a történelem egy-egy darabját mely hosszú évszázadokon át olyan sok vihart élt meg, de a mai napig oly szemet gyönyörködtető.
Szinte emberi léptékkel fel sem lehet fogni, hogy ezt a kisvárost már i.e. haramdik században az illérek kezdték építeni majd a történelem folyamán annyiszor cserélt gazdát, sőt már Szkanderbég édesapja is védte a várat az oszmán támadások ellen.
Az útelágazásnál ahol eldönthetjük, hogy jobbra a vár vagy balra a bazársor felé megyünk, ott érdemes a kirándulás előtt meginni egy finom török kávét, csak az időutazásra való ráhangolódás kedvéért. Különös tekintettel arra, hogy a kávézó illemhelyén egy taposós toalettbe tudjuk végezni a dolgunkat, melynek tartája nem egy hanem több sebből is vérzik mintha megrohamozta volna egy oszmán hadsereg, ezért az ide látogatóknak javaslom, hogy csak két lépés távolságból öblítsenek.
Fotó: Szabó Angéla
A viccet félre téve, kezdjük meg sétánkat a csúszós macskaköveken… ahogy a Hunyadi János sétányon a vár bejárata felé közeledünk, találkozhatunk egy öreg és kedves bácsival aki könyvet írt Kruja történelméről illetve ha sejti, hogy magyarok vagyunk pár kedves magyar szóval is illet minket amely már rögtön mosolyt csal az arcunkra.
A múzeum bejáratához érve egy magas öltönyös úriember fogad, aki szintén elképsztően jó kiejtéssel, avval a bizonyos “Jó napot kívánok” köszöntéssel fogadja a magyar vendégeket.
A múzeum tárlata rendkívül színes és szemet gyönyörködtető, az egyik legmonumentálisabb az a dombormű amely az előtérben helyezkedik el, valamint igazán büszkék lehetünk arra, hogy Hunyadi János is helyet kap a múezum egyik termének falán ahol a Szkanderbéggel való barátságára is kitérnek.
Egy csoporttal voltam ott amikor egy diák csoport is a múzeumban tartózkodott, egyszer csak a csoport megállt és azt kezdte nézni, hogy a tárlat vezető egy pálcával (mint az amerikai filmeken) magyaráz a serdülő növendékeknek a domborműnél, de ha véletlen egy-egy rosszcsont kamasz beszédbe elegyedik a barátnjával/barátnőjével rögtön jött ama bizonyos krákogás és intés…
Fotó: Szabó Angéla
Kruja lélegzetelállító és izgalmas történelme melynek a várból átalakított Kasztrióta György Nemzeti múzeum illetve az Etnográfiai múzeum ad otthont. Meg kell vallanom, hogy mindahányszor ellátogatok ide és újra meg újra elmesélem idegenvezetéseim alatt, hogy milyen is a hős Szkanderbég otthona én is elragadtatom magam és a világért sem hagynám ki a múzeumokat, a bazársort ahol az árusok sora meleg szeretettel várja vendégeit és a legkülönfélébb termékeket megvásárolhatjuk. Találunk népviseleti ruhákat, kézzel szőt szőnyeget, sőt meg is csodálhatjuk, ahogy a kedves idős hölgy a szövőszéknél ül és villámgyors mozdulatokkal készíti az újjab felbecsülhetetlen értékü remekművet, találhatunk ott kézműves ezüstékszreket,festményeket,fegyvereket, skënderbeu konyakot de még Enver Hoxha arcképével ellátott bögrét is. Ha már Enver Hoxhánál tartunk megragadom az alkalmat, hogy megemlítsem érdekességként, hogy az egykori kommunista államfő építész lánya Pranvera Hoxha nevéhet fűződnek a Kasztrióta György Nemzeti múzeumnak otthont adó épület tervei.
Ha már eljöttünk, hogy megnézzük az útikalauzokban már elhíresült bazársort vagy múzeumokat, ne menjünk haza anélkül, hogy nem tettünk volna egy sétát a város csendesebb és sikátorosabb részein hiszen azon részek éppen oly csodásak és úgyanúgy visszarepítenek bennünket az időben.
Írta: Szabó Franciska
Fotókat késztette: Szabó Angéla